,
Message sent from:

Newlands Spring Primary School Academy Trust

Our Governors

The Governing Body consists of appointed and elected members from all sections of the community. They can be parents, staff at the school, residents in the locality or representatives of local businesses.

The aim of the Governing Body is to make sure that the academy is a safe, happy and pleasant environment for the children and staff to learn and play together.  They ensure that the education your child receives is the best that can be provided.

The Governors meet every half term as a full Governing Body, with smaller sub-committees for Curriculum, Personnel and Finance, Premises and Audit also meeting regularly to discuss specific areas of academy business.

Declaration of Business and Pecuniary Interest can be viewed here: Members, Trustees and Governors

Governors Scheme of Delegation can be found within the Governors Handbook

The Articles of Association for the ATTAIN Academy Partnership can be found here

The Governing Body consists of:

Mr Graeme Atkinson

  • Member and Trustee
  • Committee Member of: Finance and Premises, Audit
  • Responsibilities: 
  • Trust Board Meeting Attendance
  • 2016/2017:   5/13
  • Appointment Date: 5 July 2012 
  • Expiry Date: 31 July 2020

Mr Nick Brotherston

  • Local Governor
  • Committee Member of: Local Governing Body
  • Responsibilities: Mathematics, Year 3
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017: 
  • Appointment Date: 1 December 2014
  • Expiry Date: 30 November 2018

Mrs Joy Clark

  • Local Governor (Staff)
  • Committee Member of: Local Governing Body
  • Responsibilities: Curriculum & standards, Foundation Stage, Year 1
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017:  7/9
  • Appointment Date: 28 January 2015
  • Expiry Date:  27 January 2019

Mrs Susannah Edom-Baker

  • Chief Executive Officer
  • Committee member of: Finance & Premises
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 10/13
  • Appointment Date: 1 August 2012

Mrs Karoline Ellwood

  • Trustee (Staff)
  • Committee Member of: Finance &  Premises
  • Responsibilities: 
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 13/13
  • Appointment Date: 1 October 2013
  • Expiry Date: 8 January 2019

Mrs Elizabeth Collins

  • Local Governor
  • Committee member of: Local Governing Body 
  • Responsibilities:
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017: N/A
  • Appointment Date: 6 December 2017
  • Expiry Date: 5 December 2021

Mr Mark Crossley

  • Trustee
  • Chair of Finance & Premises
  • Committee Member of: Finance & Premises,  Audit, Personnel
  • Responsibilities: Standards & Curriculum
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2076: 13/13
  • Appointment Date: 27 January 2016
  • Expiry Date: 26 January 2020

Mr Bruce Doy

  • Member and Trustee
  • Chair of Trust Board
  • Committee Member of: Finance & Premises,  Audit, Personnel
  • Responsibilities: Health & Safety, Equality & Additional Needs
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 8/13
  • Appointment Date: 1 August 2012
  • Expiry Date: 27 January 2019

Mrs Carol Eaves

  • Local Governor (Staff)
  • Committee Member of: Local Governing Body
  • Responsibilities: Foundation Subjects
  • Governor Meeting Attendance 2015/2016: 9/9
  • Appointment Date: 28 January 2015
  • Expiry Date: 26 January 2019

Mrs Carlie Griggs

  • Local Governor
  • Committee Member of: Local Governing Body
  • Responsibilities: Additional Needs
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017: N/A
  • Appointment Date: 5 October 2016
  • Expiry Date:  5 October 2020

Mr Matt Holmes

  • Trustee and Local Governor
  • Chair of Audit
  • Committee Member of: Finance & Premises, Audit, Personnel
  • Responsibilities: Year 5
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 9/13
  • Appointment Date: 27 March 2013
  • Expiry Date:  27 March 2021

Mrs Lisa Ingrouille

  • Local Governor (Staff)
  • Committee Member of: Local Governing Boad
  • Responsibilities: Link Governor,  Governor training, English,
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017: 
  • Appointment Date: 5 July 2012
  • Expiry Date: 5 July 2020

Mrs Jo Iredale

  • Trustee and Local Governor
  • Chair of Personnel
  • Committee Member of: Personnel
  • Responsibilities: Safeguarding
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 7/7
  • Appointment Date: 5 October 2016
  • Expiry Date: 4 October 2020

Mrs Denise Manson

  • Member
  • Appointment date: 25 May 2017

Mrs Claire Rackham

  • Member & Trustee
  • Vice-Chair of Trust Board
  • Committee Member of: Finance & Premises and Audit
  • Responsibilities: Safeguarding & Attendance
  • Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 13/13
  • Appointment Date: 1 December 2014
  • Expiry Date: 8 January 2019

Mr Don Smith

  • Trustee
  • Committee member of: Audit
  • Responsibilities:
  • Trust Board meeting Attendance 2016/2017: N/A
  • Appointment Date: 
  • Expiry Ddate: 

Mrs Joanna Taylor

  • Local Governor
  • Committee Member of: Local Governing Body
  • Responsibilities: Health & Safety
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017: 
  • Appointment Date: 28 November 2012
  • Expiry Date: 28 November2020

Mr Robert Tipper

  • Local Governor
  • Committee Member of: Local Governing Body
  • Responsibilities: Science
  • Governor Meeting Attendance 2016/2017: N/A
  • Appointment Date: 6 December 2017
  • Expiry Date: 5 December 2021

Mrs Sarah Orley

  • Company Secretary

  

Clerk to Governor

  • Essex County Council Clerking Service

Mr David Everest-Ring (Role: Member and Trustee; Term: January 2012 to May 2017): Trust Board Meeting Attendance 2016/2017: 2/10

Ms Nicola Killeen (Role: Parent Governor; Term: November 2012 to October 2015): Governor Meeting Attendance 2015/2016: 0/1

Mr Brian Lucas (Role: Appointed Governor; Term: January 2015 to July 2016): Governor Meeting Attendance 2015/2016: 13/16

Mrs Wendy Waring (Role: Appointed Governor; Term:  July 2012 to July 2016): Governor Meeting Attendance 2015/2016: 9/10

X
Hit enter to search